» Jak dobrać rozmiar pierścionka

Jak dobrać rozmiar pierścionka

Jak dobrać rozmiar pierścionka? Jak mierzyć?

 

Gdy chcesz kupić pierścionek jako prezent zapytaj mamę, siostrę lub przyjaciółkę osoby obdarowywanej czy zna jej rozmiar. Jeśli nie, pożycz pod jakimś pretekstem (na przykład w celu odświeżenia wyrobu u jubilera) jeden z pierścionków osoby obdarowywanej  i sprawdź jego rozmiar. Upewnij się, że pożyczony pierścionek pasuje na palec na którym zakupiony przez Ciebie pierścionek będzie noszony.
 

Jeśli kupujesz pierścionek dla siebie, ale nie znasz swojego rozmiaru, możesz zmierzyć jakikolwiek pierścionek, który pasuje na Twój palec. Pamiętaj, że rozmiar tego samego palca na jednej i na drugiej dłoni różni się o ok. 1 rozmiar - warto więc wcześniej zdecydować na którym palcu będzie noszony pierścionek. Jeżeli musisz włożyć odrobinę nienaturalnego wysiłku by włożyć pierścionek na palec, oznacza to, że obrączka jest za ciasna. Aby sprawdzić czy pierścionek ma odpowiedni rozmiar ustaw dłoń w kierunku pionowym i delikatnie poruszaj dłonią. Jeżeli pierścionek powoli zsuwa się z palca oznacza to że wybrałeś/aś za duży rozmiar. Gdy dysponujesz już pierścionkiem w odpowiednim rozmiarze przystąp do pomiaru.
 

Suwmiarka doskonale nadaje się do pomiaru  rozmiaru na podstawie już posiadanego wyrobu, należy jednak pamiętać, aby nie był on w żaden sposób zdeformowany lecz idealnie okrągły. W przypadku gdy nie posiadasz suwmiarki (umożliwiającej szybki i dokładny pomiar średnicy wewnętrznej pierścionka) proponuje użyć w tym celu linijki lub innego przyrządu do pomiaru - jednak uzyskany w ten sposób pomiar będzie jedynie szacunkowy, przez co może być on nieprecyzyjny. Jak najdokładniej zmierz wewnętrzną średnicę pierścionka i odczytaj rozmiar korzystając z zamieszczonej poniżej tabeli.
 

Dokładny pomiar jest bardzo ważny ponieważ 1 rozmiar to  0,33 mm różnicy w średnicy. Nie należy mierzyć palca suwmiarką, ponieważ ulega on ściskaniu co spowoduje zafałszowanie pomiaru.
 

Pamiętaj, że warunki pogodowe takie jak wysoka temperatura czy zimno powodują zmianę rozmiaru, w czasie upałów rozmiar jest nawet o 1 rozmiar większy niż zwykle. W przypadku szerokich masywnych obrączek (7-11 mm szerokości) sugeruję się wybór rozmiaru nieco większego niż zwykle.
 

Jeżeli nie masz żadnego pierścionka pod ręką, rozmiar można zmierzyć również w inny sposób. Pomiaru dokonaj na palcu, na którym noszony będzie pierścionek, Zrób z nitki pętelkę i spróbuj założyć ją na palec tak, jak zakładasz obrączkę. Gdy uzyskasz odpowiedni rozmiar rozetnij pętelkę i zmierz długość nitki. Następnie wynik pomiaru odszukaj w tabeli w kolumnie "obwód wewnętrzny pierścionka".
 

 

tabela rozmiarów

 

Jeśli nadal nie jesteś pewna swojego rozmiaru możesz udać się do najbliższego sklepu lub zakładu jubilerskiego, aby tam zmierzyć obwód palca pierścieniem mierniczym, lub poprzez mierzenie pierścionków w różnych rozmiarach, aż do znalezienia odpowiedniego rozmiaru.  


Przejdź do strony głównej